Siber Güvenlikte Akademik Kalite

Prof. Dr. Bilgin Metin tarafından kurulan, siber güvenlik teknolojilerine odaklanan bir teknoloji şirketiyiz. Prof. Dr. Bilgin Metin Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Başkanlığı görevini yürütmekte, üniversitede siber güvenlik alanında dersler vermekte ve  2017 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi YBS Siber Güvenlik Merkezi Yöneticiliğini'de yürütmektedir. Siber Güvenlik akademisyenlerin kendi odalarına kapanarak yürüteceği teorik bir alan değildir. Siber güvenlik dünyasının ve sektör uygulamalarının  içinde olmak, bu alanda çözümler geliştirmek, öğrencilere teori yanında bu tecrübelere dayanan pratiği aktarmak için şarttır. Bu motivasyon ile  BUSİBER Boğaziçi Siber Güvenlik A.Ş.  2018 yılında Boğaziçi Üniversitesi Teknopark'ta faaliyetlerine başladı. 

  • Akademik bilgi birikimimizi kamu ve özel sektörün hizmetine sunuyoruz.
  • TSE onaylı Sızma testi firmasıyız. ( Ağ ve Sistem Altyapısı, Web Uygulaması ve Veritabanı sızma testleri alanlarında)
    TSE-STF-047 belge numarasıyla aşağıdaki siteden doğrulayabilirsiniz.
  •  https://basvuruportal.tse.org.tr/Genel/FirmaArama.aspx
  • Avrupa Birliği projeleri başta uluslararası projeler yaparak ülkemize teknoloji transferi yapmak istiyoruz
  • Siber Güvenlik alanında meraklı ve kendilerini geliştiren öğrencilere burs ve staj imkanları sağlıyoruz.
  • Yazılım projeleri geliştiriyoruz.
  • Yerli milli siber güvenlik çözümlerini destekliyoruz.
siber Gü
Prof. Dr. Bilgin Metin
Kurucu: Prof. Dr. Bilgin Metin

Bilgin Metin İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik Haberleşme Müh. Bölümünden Lisans derecesi aldı. Ardından sektörde bilgisayar ağları ve ağ güvenliği projeleri danışmalığı, tasarımı, ve kurulumu konularında çalıştı. Sırasıyla Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Müh. Bölümünden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. Bu dönemde özel sektörde veri haberleşmesi, LAN, WAN ve ağ güvenliği sistemlerinin tasarımı, desteği ve kurulumu konularında danışmanlıklar verdi. Antalya Havalimanı uluslararası Havalimanı Dış hatlar terminali LAN, WAN Güvenlik altyapı tasarım ve kurulumu, TÜBİTAK MAM Gebze Kampüsü LAN WAN tasarım ve kurulumu projeleri örnek olarak verilebilir.
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. 2014 yılında Doçent, 2021 yılında Profesör ünvanını aldı ve şu an aynı bölümde görevine devam etmektedir. Siber güvenlik, bilgi teknolojileri yönetişimi ve bilgi ve haberleşme sistemleri için devre tasarımı, konularında çalışmaktadır. Uluslararası konferans ve dergilerde 100’den fazla yayını çıkmıştır. Siber Güvenlik, Bilgi Teknolojileri Yönetimi Alanlarında dersler vermektedir
Sertifikalar:
Offensive Security Certified Professional (OSCP), CISA (Certified Information Systems Auditor), C.B. Dijital Dönüşüm Ofisi Bilgi ve İletişim Güvenliği Baş Denetçisi, ISO 27001 Baş Denetçisi, ISO 27701 Baş denetçi, CDPSE (Certified Data Privacy Solution Engineer), TSE'ye Kayıtlı Sızma Testi Uzmanı ( Ağ ve Sistem Altyapısı, web uygulamaları ve veri tabanı), CCNA (Cisco Certified Network Associate), CCDA (Cisco Certified Design Associate)
Görevler:
Ayrıca şu anda BÜSİBER (Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi Projesi) yöneticiliği  (www.siber.boun.edu.tr) ve Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir. Siber güvenlik, siber sızma testleri, kişisel verilerin güvenliği konularında üniversitede  dersler vermektedir.  

Boğaziçi Üniversitesi Güvenli Veri Yönetimi Komisyonu Başkanlığı ve Boğaziçi Üniversitesi TTO A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde yer almaktadır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi ve ISACA (Information Systems Audit and Control Association) Yönetim Kurullarında görev yapmaktadır.

Made with ‌

Offline Website Builder